Με την 1η Αγωνιστική της Γ' Φάσης θα συνεχιστεί το Πρωτάθλημα Παίδων ''Γιάννης Λάμπρου'' της ΕΠΣ Φθιώτιδας.
Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:


Σας γνωρίζουμε τους αγώνες του Πρωταθλήματος ΝΕΩΝ που θα διεξαχθούν για την Γ! Φάση που διοργανώνει η Ε.Π.Σ.Φ. για την περίοδο 2014-2015.
ΚΥΡΙΑΚΗ 01/03/2015 ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ 10.30
1/ΓΗΠ. ΑΓ. ΣΕΡΑΦΕΙΜ:ΚΑΜ. ΒΟΥΡΛΑ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
2/ΓΗΠ. Ε.Π.Σ.Φ.:AKAΔΗΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΛΑΜΙΑΣ - ΜΑΛΕΣΙΝΑ 2008
3/ΓΗΠ. ΜΕΓΑΠΛΑΤΑΝΟΥ:ΑΤΑΛΑΝΤΗ - ΑΙΑΝΤΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

4/ΓΗΠ. ΜΩΛΟΥ:ΠΑΜΜΩΛΙΑΚΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ/ΗΡΑΚΛΗΣ


Με τη 2η Αγωνιστική της Β' Φάσης, θα συνεχιστεί το Πρωτάθλημα Παίδων ''Γιάννης Λάμπρου'' της ΕΠΣ Φθιώτιδας.
Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Σας γνωρίζουμε τους αγώνες που θα διεξαχθούν για την Β! Φάση του Πρωταθλήματος ΠΑΙΔΩΝ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜΠΡΟΥ» που διοργανώνει η Ε.Π.Σ.Φ. για την περίοδο 2014-2015.
ΣΑΒΒΑΤΟ 28/02/2015 ΩΡΑ 10.30
1/ΓΗΠ. Ε.Π.Σ.Φ.:ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΛΑΜΙΑΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
2/ΓΗΠ. ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ:ΝΙΚΗ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ - ΦΡΑΝΤΖΗ
3/ΓΗΠ. ΑΜΟΥΡΙΟΥ:ΑΙΑΝΤΑΣ ΛΑΜΙΑΣ Α! - ΠΕΛΑΣΓΙΑΚΟΣ

4/ΓΗΠ. ΜΑΡΤΙΝΟΥ:ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ - ΑΡΗΣ ΑΓΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ(ΑΠΟ ΑΝΑΒΟΛΗ/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

ΑΙΑΝΤΑΣ ΛΑΜΙΑΣ Β! - ΠΟΔ.ΑΚΑΔ.ΛΟΚΡΙΔΑΣ ΑΝΑΒΑΛΛΕΤΑΙ

Τα σωματεία Α.Ε ΜΑΛΕΣΙΝΑ 08 - Α.Σ ΔΑΦΝΗ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ - Α.Σ ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΜΙΑΣ προκρίθηκαν στην Γ! Φάση χωρίς αγώνα.



Ανακοινώθηκαν τα ονόματα των ποδοσφαιριστών που θα απαρτίζουν τις ομάδες Παίδων και Νέων της 6ης Περιφέρειας, σύμφωνα με τις εισηγήσεις του Εκλέκτορα Περιφερειακού Προπονητή, Παναγιώτη Τοκπασίδη, στην ΕΠΟ. 
Οι παίκτες που απαρτίζουν τις δυο 25άδες, καλούνται να βρίσκονται στο Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣ Βοιωτίας την Πέμπτη 26/2/2015 και ώρα 15:00 μ.μ οι Παίδες και 16:30 μ.μ οι Νέοι.
Αναλυτικά:



Με τα εξ αναβολής παιχνίδια της 1η Αγωνιστικής στη Β' Φάση, συνεχίστηκε το Πρωτάθλημα Παίδων ''Γιάννης Λάμπρου'' της ΕΠΣ Φθιώτιδας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Β' ΦΑΣΗ 1η Αγωνιστική
ΠΟΔ. ΑΚΑΔ. ΛΟΚΡΙΔΑΣ - ΑΙΑΝΤΑΣ Β' 2-2

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ - ΑΡΗΣ ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ ΑΝΑΒΟΛΗ
ΦΡΑΝΤΖΗ - ΝΙΚΗ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 13-0

ΠΕΛΑΣΓΙΑΚΟΣ - ΑΙΑΝΤΑΣ Α' 0-12
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΑΚΑΔ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ 0-4

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία στο Λιανοκλάδι από τον Ηρακλή Ψαχνών με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 11ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Νέων της Football League, σπάζοντας το αήττητο που είχε στην έδρα της η ομάδα της Λαμίας.
Το γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Καρκασίνας στο 16' με ωραίο σουτ.
Από τη Λαμία αγωνίστηκαν και οι νεαποκτηθέντες από τη Νίκη Βόλου που έχουν δικαίωμα συμμετοχής και στην ομάδα Νέων, ΣωτηράκοςΑναστασόπουλος και Γιαννιτσάνης, καθώς επίσης και ο Νασιακόπουλος.
Στις κερκίδες του γηπέδου του Λιανοκλαδίου βρέθηκαν και παρακολούθησαν την αναμέτρηση ο προπονητής του ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ Παύλος Δερμιτζάκης, με τον βοηθό του Σωκράτη Οφρυδόπουλο, τον προπονητή τερματοφυλάκων Απόστολο Λεκίδη καθώς και τον γυμναστή Γιώργο Πήδουλα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία(Λ. Παπανικολάου): 
Πανέτσος, Τσάκαλος(66΄ Κασούμης), Σωτηράκος(78΄ Ζάχαρης), Στόγια, Μόσχος, 
Κηρολίβανος(80' Καπελαρής), Αναστασόπουλος, Νασιακόπουλος, Γιαννιτσάνης, Παπαευθυμίου, Ξεζώνοτος(46΄ Χρυσαφόπουλος).

Ηρακλής Ψαχνών(Ν. Ρόγκας)
Πετράκης, Μιχαλάς, Σενάι, Dedja, Balozi, 
Mako, Γκίκας, Αποστόλου(67΄ Μιναρέτζης), Μαναρίτσας(90΄ Ρόγκας), Πολίτης, Καρκασίνας.





Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία:
11η Aγωνιστική
Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 2-0
Λαμία - Ηρακλής Ψαχνών 0-1
Αναγ. Καρδίτσας - Τύρναβος 3-3

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Α/Α
ΟΜΑΔΕΣ
ΒΑΘΜΟΙ
ΤΕΡΜΑΤΑ
1
Ολυμπιακός Βόλου
24
20-11
2
Ηρακλής Ψαχνών
17
19-15
3
ΑΕΛ
16
10-10
4
Τύρναβος 2005
15
17-14
5
ΠΑΣ Λαμία
13
10-16
6
Αναγέννηση Καρδίτσας
7
7-17





Ορίστηκαν από την Επιτροπή Διαιτησίας της ΕΠΣ Φθιώτιδας, οι διαιτητές που θα διευθύνουν τα εξ αναβολής παιχνίδια του Πρωταθλήματος Παίδων ''Γιάννης Λάμπρου''  από την 1η αγωνιστική στη Β' Φάση.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της αγωνιστικής δραστηριότητας και οι διαιτητές έχουν ως εξής:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ Σάββατο 21-2-2015
Αγώνας: ΠΟΔ ΑΚΑΔ ΛΟΚΡΙΔΑΣ-ΑΙΑΝΤΑΣ ΛΑΜΙΑΣ Β’ ΩΡΑ: 11:00
Διαιτητής: ΚΑΛΥΒΑΣ Α
Αγώνας: ΦΡΑΝΤΖΗ-ΝΙΚΗ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΩΡΑ: 10:30
Διαιτητής: ΤΣΙΓΑΡΙΔΑΣ

Ορίσθηκαν από την Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας, οι διαιτητικές τριάδες που θα διευθύνουν τα παιχνίδια στο Πρωτάθλημα Νέων Κ-19 στη Footaball League για την 11η Αγωνιστική στον 4ο όμιλο.
Αναλυτικά το πρόγραμμα και οι διαιτητές:




Με 2 εξ αναβολής παιχνίδια από την 1η Αγωνιστική της Β' Φάσης, συνεχίζεται το Πρωτάθλημα Παίδων ''Γιάννης Λάμπρου'' της ΕΠΣ Φθιώτιδας.
Αναλυτικά το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Σας γνωρίζουμε τους αγώνες που θα διεξαχθούν για την Β! Φάση του Πρωταθλήματος ΠΑΙΔΩΝ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΜΠΡΟΥ» που διοργανώνει η Ε.Π.Σ.Φ. για την περίοδο 2014-2015

ΣΑΒΒΑΤΟ 21/02/2015

1/ΓΗΠ.ΜΕΓΑΠΛΑΤΑΝΟΥ:ΠΟΔ.ΑΚΑΔ.ΛΟΚΡΙΔΑΣ -ΑΙΑΝΤΑΣ ΛΑΜΙΑΣ Β! (ΩΡΑ 11.00)

2/ΓΗΠ. ΑΜΟΥΡΙΟΥ:ΦΡΑΝΤΖΗ - ΝΙΚΗ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (ΩΡΑ 10.30)

Τα σωματεία Α.Ε ΜΑΛΕΣΙΝΑ 08 - Α.Σ ΔΑΦΝΗ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ - Α.Σ ΑΣΤΕΡΑΣ ΛΑΜΙΑΣ προκρίθηκαν στην Γ! Φάση χωρίς αγώνα.

Αποτελέσματα 1ης Αγωνιστικής
Β' ΦΑΣΗ 1η Αγωνιστική
ΠΟΔ. ΑΚΑΔ. ΛΟΚΡΙΔΑΣ - ΑΙΑΝΤΑΣ Β' ΑΝΑΒΟΛΗ

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ - ΑΡΗΣ ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ ΑΝΑΒΟΛΗ
ΦΡΑΝΤΖΗ - ΝΙΚΗ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΑΝΑΒΟΛΗ
ΠΕΛΑΣΓΙΑΚΟΣ - ΑΙΑΝΤΑΣ Α' 0-12
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΑΚΑΔ. ΠΟΔ. ΛΑΜΙΑΣ 0-4

Συνέντευξη εφ όλης της ύλης παρέθεσε ο Περιφερειακός Εκλέκτορας-Προπονητής της 6ης Περιφερειακής Ομάδας, Παναγιώτης Τοκπασίδης, στο calciobambini.gr.
Μας μίλησε για τον 6ο όμιλο και τις ομάδες που τον απαρτίζουν, την επιλογή και συγκρότηση της 6ης Περιφέρειας καθώς και τους στόχους στις επόμενες φάσεις.
Aναλυτικά:
c.b: Κύριε Τοκπασίδη, είστε ο νέος Προπονητής της 6ης Περιφέρειας, σε αντικατάσταση του Γιώργου Φαμέλη, που υπήρξε για 3 χρόνια προπονητής με αξιόλογο έργο. Ποια η αίσθηση για την Περιφέρειά μας;
Π.Τ: Η εικόνα και η εντύπωση που έχω είναι πολύ καλή, μην ξεχνάτε άλλωστε πως είμαι από την Εύβοια, έχω άμεση σχέση με το ποδόσφαιρο και πλήρη ενημέρωση από τον προκάτοχό μου, Γιώργο Φαμέλη, που για 3 χρόνια έκανε πολύ καλή δουλειά με θετικά αποτελέσματα για την ομάδα και για παιδιά που ξεχώρισαν και ανέβηκαν ψηλότερα.
Σε γενικές γραμμές έχουμε πολύ καλό υλικό και θα κοιτάξουμε να το αξιοποιήσουμε, φτιάχνοντας μια πολύ δυνατή, ανταγωνιστική και καλή ομάδα.

c.b: Ποιο είναι το πλάνο που έχετε ώστε να σχηματιστεί η 6η Περιφέρεια και να φανεί δυνατή σε σχέση με τους αντιπάλους της;
Π.Τ: Σε πρώτη φάση παρακολούθησα όλες τις ομάδες για να δω το υλικό που έχουν. Εντόπισα πολύ ταλέντο, μίλησα με όλους τους προπονητές των ομάδων και στις 2 προπονήσεις που θα πραγματοποιηθούν 19 και 26 Φεβρουαρίου, θα επιλέξω τους πιο έτοιμους ποδοσφαιριστές. Βέβαια ο προπονητής που βγήκε πρωταθλητής στον όμιλο των Ενώσεων θα έχει το κοουτσάρισμα, όμως και οι άλλοι προπονητές θα μπορούν να δώσουν τα χαρακτηριστικά κάθε παίκτη, για να φτιάξουμε την ομάδα μας.

c.b: Άρα ο στόχος είναι μια πολύ δυνατή ομάδα και να φτάσει όσο το δυνατόν πιο ψηλά;
Π.Τ: Στόχος είναι να αναδείξουμε τα ταλέντα της περιοχής μας και πέρα από την ομαδική επιτυχία να βγει ποδοσφαιριστής που θα στελεχώσει την Εθνική Ομάδα, βάση και του σχεδίου-πλάνου, που διεξάγεται αυτό το Πρωτάθλημα. Αλλά ναι, στόχος είναι να βγούμε πρώτοι στη Ζώνη.

c.b: Ποια είναι εκείνα τα στοιχεία που κοιτάτε σε ένα ποδοσφαιριστή, ώστε να ξεχωρίσει για την Περιφερειακή Ομάδα;
Π.Τ: Πρώτα απ όλα ταλέντο και τεχνική κατάρτιση, μετέπειτα την σωματοδομή και τέλος την προσωπικότητα που έχει. Εδώ θέλω να τονίσω πως κοιτάζουμε την παιδεία και την πρόοδο που έχει ένα παιδί και το αντίκρυσμα που έχει προς τα έξω, το πρόσωπο που βγάζει, παίζει σημαντικό ρόλο.

c.b: Πως κρίνετε το αγωνιστικό πρόγραμμα του ομίλου μας;
Π.Τ: Το θετικό είναι πως ξεκινάμε με ρεπό, αυτό μας δίνει και το χρόνο να προετοιμαστούμε αλλά και να δούμε τους αντιπάλους μας στις 4 Μαρτίου στα Γρεβενά(4η-5η), μετέπειτα αρχίζουμε τις υποχρεώσεις μας στο Μεσολόγγι στις 11/3 με την 5η Περιφέρεια και αν εκεί κάνουμε κάτι καλό στις 18/3 με την 4η μέσα στη Λαμία, θα μπορούμε να έχουμε τον πρώτο λόγο στη Ζώνη.

c.b: Κύριε Τοκπασίδη, σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και εύχομαι τα καλύτερα για την 6η Περιφέρεια.
Π.Τ: Εγώ σας ευχαριστώ, που είστε κοντά μας.



Ανακοινώθηκε από την ΕΠΟ το πρόγραμμα αγώνων των Μικτών Ομάδων Περιφερειών Παίδων και Νέων για τη Β' Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων 2014-15.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της 6ης Περιφέρειας έχει ως εξής:

2ος όμιλος: Περιφέρεια 4η- Περιφέρεια 5η - Περιφέρεια 6η  (Κεντρική Ζώνη)


4ος Όμιλος: ΕΠΣ: Θεσσαλίας, Καρδίτσας, Λάρισας, Πιερίας, Τρικάλων
Συγκροτούν την 4η Περιφέρεια

5ος Όμιλος: ΕΠΣ: Άρτας, Ηπείρου, Θεσπρωτίας, Κέρκυρας, Πρέβεζας-Λευκάδας
Συγκροτούν την 5η Περιφέρεια

6ος Όμιλος: ΕΠΣ: Βοιωτίας, Εύβοιας, Ευρυτανίας, Φθιώτιδας, Φωκίδας
Συγκροτούν την 6η Περιφέρεια

4  Μαρτίου 2015
Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣ Γρεβενών: 4η Περιφέρεια - 5η Περιφέρεια (Παίδες 13.00, Νέοι 15.00)
Ρεπό 6η Περιφέρεια

11  Μαρτίου 2015
Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣ Μεσολογγίου:  5η Περιφέρεια - 6η Περιφέρεια (Παίδες 13.00, Νέοι 15.00)
Ρεπό 4η Περιφέρεια

4  Μαρτίου 2015
Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣ Φθιώτιδας: 6η Περιφέρεια - 4η Περιφέρεια (Παίδες 13.00, Νέοι 15.00)
Ρεπό 5η Περιφέρεια





Ανακοινώθηκαν τα ονόματα των ποδοσφαιριστών που θα απαρτίζουν τις ομάδες Παίδων και Νέων της 6ης Περιφέρειας, σύμφωνα με τις εισηγήσεις του Εκλέκτορα Περιφερειακού Προπονητή, Παναγιώτη Τοκπασίδη, στην ΕΠΟ.
Οι παίκτες που απαρτίζουν τις δυο 25άδες, καλούνται να βρίσκονται στο Αθλητικό Κέντρο ΕΠΣ Βοιωτίας την Πέμπτη 19/2/2015 και ώρα 15:00 μ.μ οι Παίδες και 16:30 μ.μ οι Νέοι.
Αναλυτικά:



Με ισοπαλίες 1-1 έληξαν και οι δύο εξ αναβολής αναμετρήσεις μεταξύ ΕΠΣ Εύβοιας και ΕΠΣ Βοιωτίας σε Παίδες και Νέους και ολοκληρώθηκε η Α' Φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων στον 6ο όμιλο.
Για τη συνέχεια στη Β' Φάφη, θα συγκροτηθεί η 6η Περιφερειακή Ομάδα, με Περιφερειακό Προπνητή τον Παναγιώτη Τοκπασίδη και βοηθούς του Πρωταθλητές από την Εύβοια, Θανάση Γουρνά στους Παίδες και Σταύρο Μαστραντωνά στους Νέους.
Αναλυτικά:

Παίδες
ΕΠΣ Εύβοιας – ΕΠΣ Βοιωτίας 1-1
Βαθμολογία
A/A
ΟΜΑΔΕΣ
ΒΑΘΜΟΙ
ΤΕΡΜΑΤΑ
1
ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
20
21-3
2
ΕΠΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ
16
26-8
3
ΕΠΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ
11
14-7
4
ΕΠΣ ΦΩΚΙΔΑΣ
8
6-19
5
ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ
0
1-31


Νέοι
ΕΠΣ Εύβοιας – ΕΠΣ Βοιωτίας 1-1
Βαθμολογία
A/A
ΟΜΑΔΕΣ
ΒΑΘΜΟΙ
ΤΕΡΜΑΤΑ
1
ΕΠΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
22
32-3
2
ΕΠΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ
19
23-6
3
ΕΠΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ
12
19-16
4
ΕΠΣ ΦΩΚΙΔΑΣ
4
5-23
5
ΕΠΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ
1
2-33